Posted on Vložiť komentár

Prečo je dobré dokument pred tlačou konvertovať do formátu .pdf

Problém môže nastať, ak si vytvoríte textový súbor napríklad v programe Word (MS Office). Formátovanie textu v takomto dokumente je priamo viazané na verziu programu, v ktorom bol vytvorený. To znamená, že ak by ste si súbor vytvorili napríklad v MS Office 2007 a preniesli by ste ho na počítač, kde je staršia alebo novšia verzia, napríklad MS Office 2016, text, resp. obrázky by sa Vám mohli rozhádzať alebo pomiešať.

Je preto ideálne používať formát .pdf, kde sa toto nemôže stať.

 

Čo vlastne znamená skratka PDF?

PDF je skratka pre „Portable Document Format“, teda „Prenosný Formát Dokumentu“, je to teda formát priamo určený na prenos medzi zariadeniami – na všetkých zariadeniach sa bude zobrazovať presne rovnako, či už ho pošlete e-mailom, alebo prenesiete napríklad na USB kľúči.

 

Ako urobiť zo svojho dokumentu .pdf?

Pokiaľ používate Microsoft Office, je to veľmi jednoduché – pri ukladaní dokumentu vyberte „Uložiť ako“, a ako formát súboru vyberte .pdf.

Pokiaľ používate staršiu verziu, ktorá toto ešte neumožňuje, alebo iný softvér na úpravu textu a podobne, existuje nespočet online konvertorov, ktoré to pre Vás urobia, napríklad:

https://smallpdf.com/pdf-converter

https://www.freepdfconvert.com/

Prípadne je možné si stiahnuť softvér na to určený, napríklad:

http://www.dopdf.com/sk/ 

Posted on Vložiť komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *